Bitwa pod Gniewem 1626

Tak jak w latach poprzednich głównym wydarzeniem Festiwalu Historycznego VIVAT VASA! będzie widowisko historyczno-batalistyczne „Bitwa pod Gniewem 1626”, które rozegra się w sobotę, 8 sierpnia 2020 roku na łąkach nadwiślańskich, u stóp gniewskiej warowni.

  • Wezmą w nim udział grupy rekonstrukcji historycznej z Polski w liczbie ponad 200 żołnierzy, w tym przynajmniej 30 kawalerzystów. Na polu bitwy stanie piechota szwedzka i polska oraz chorągwie husarskie i szwedzka rajtaria.

  • Spodziewać się należy brawurowych szarż husarii, intensywnego ostrzału muszkietów i artylerii, zaciętych starć piechoty. Dowódcy wraz z żołnierzami wykazać się będą musieli znajomością staropolskiego oraz zachodniego sposobu wojowania, wyjątkowym sprytem i przebiegłością, skutecznością stosowania forteli i maskowania oraz nade wszystko niebywałą odwagą.

Jarmark Rzemiosł Dawnych

Oprócz rynku chcemy zaangażować również boczne uliczki.

  • Cztery koncerty muzyki folkowej. Chcemy, żeby muzyka folkowa rozbrzmiewała na rynku przez cały sobotni wieczór.

  • Pokazie Kucia Artystycznego

  • Warsztaty i animacje

Prognozy

  • Organizując tegoroczną Vivat Vasę mieliśmy w planach zwiększyć zasięg festiwalu, jednak pandemia pokrzyżowała nam plany. W ubiegłym roku w inscenizacji wzięło udział 400 żołnierzy i 50 kawalerzystów, a przez cały weekend w Gniewie przewinęło się 15.000 widzów. Nie poddajemy się, a nasi rycerze powiedzieli, że będą walczyć, choćby mieli to robić w maseczkach.