Krótki rys historyczny Bitwy pod Gniewem z 1626 roku

Bitwa pod Gniewem, znana również jako Bitwa Dwóch Wazów, to starcie pomiędzy siłami Rzeczypospolitej i Szwecji, które miało miejsce w dniach od 22 września do 1 października 1626.

Podczas wspomnianej bitwy wojskami Polskimi dowodził Zygmunt III Waza, zaś na czele armii Szwedzkiej stał pochodzący z dynastii Wazów król Szwecji, Gustaw Adolf.

Jest to bitwa uważana za nierozstrzygniętą, podczas której wojska Rzeczypospolitej pokrzyżowały Szwedom plany podboju Gdańska, zaś armia Szwedzka obroniła zamek w Gniewie.

Wojska Polskie podczas Bitwy pod Gniewem
Rekonstrukcja Bitwy pod Gniewem podczas Vivat Vasa

Czym jest rekonstrukcja bitwy?

Rekonstrukcja bitwy, zwana także często widowiskiem historyczno-batalistycznym, rekonstrukcją historyczną, inscenizacją bitwy, bądź widowiskiem historycznym, to specjalne wydarzenie podczas, podczas którego grupy rekonstrukcyjne odtwarzają wydarzenia historyczne z wykorzystaniem sprzętu i ubioru charakterystycznego dla danej epoki.

Dlaczego warto wziąć udział w Vivat Vasa?

Poznaj historię Bitwy pod Gniewem poprzez rekonstruktorów, ich mundury, przedmioty historyczne i sceny batalistyczne, które wyglądają jak żywcem wyjęte z 1626 roku.

Gniewski Turniej Husarski

Turnieje pomiędzy husarzami mają bardzo długą tradycję. Gniewski turniej husarski ma najdłuższą z współcześnie rozgrywanych – bo już od 2011 roku. Jest to konkurencja w której husarz musi wykazać się niebywałą zręcznością w posługiwaniu się orężem (kopia, koncerz, pałasz, szabla) oraz doskonałym powodowaniem konia. Czas przejazdu podczas rozgrywania konkurencji również ma duże znaczenie, dlatego konkurencja jest tak widowiskowa.

Od 2019 roku regulamin konkurencji został zunifikowany a „Gniewski Turniej Husarski” wszedł w skład kilku turniejów, które tworzą: „Polską Ligę Husarską”.
Również 2019 roku zmagania husarzy podczas Vivat Vasa przyjęły bardziej rozbudowaną formę. Dodatkowo dołączyły dwie konkurencje: „Komunik Husarski” (rajd konno w pełnym oporządzeniu dystans około 12km) oraz „Koń i Jeździec Polski”, w której ocenie podlegają koń, rząd husarza oraz próba ujeżdżeniowa.

Wojska Polskie podczas Bitwy pod Gniewem

Program Vivat Vasa

Zobacz w akcji kilkuset rekonstruktorów wcielających się w wojska Polski i Szwecji. Dowiedz się więcej o życiu w XVII wiecznej Polsce, dyskutuj o technikach wojskowych, wędruj przez obozowiska i rozmawiaj z żołnierzami.

CZYTAJ WIĘCEJ