Krótki rys historyczny Bitwy pod Gniewem z 1626 roku

Bitwa pod Gniewem, znana również jako Bitwa Dwóch Wazów, to starcie pomiędzy siłami Rzeczypospolitej i Szwecji, które miało miejsce w dniach od 22 września do 1 października 1626.

Podczas wspomnianej bitwy wojskami Polskimi dowodził Zygmunt III Waza, zaś na czele armii Szwedzkiej stał pochodzący z dynastii Wazów król Szwecji, Gustaw Adolf.

Jest to bitwa uważana za nierozstrzygniętą, podczas której wojska Rzeczypospolitej pokrzyżowały Szwedom plany podboju Gdańska, zaś armia Szwedzka obroniła zamek w Gniewie.

Wojska Polskie podczas Bitwy pod Gniewem
Rekonstrukcja Bitwy pod Gniewem podczas Vivat Vasa

Czym jest rekonstrukcja bitwy?

Rekonstrukcja bitwy, zwana także często widowiskiem historyczno-batalistycznym, rekonstrukcją historyczną, inscenizacją bitwy, bądź widowiskiem historycznym, to specjalne wydarzenie podczas, podczas którego grupy rekonstrukcyjne odtwarzają wydarzenia historyczne z wykorzystaniem sprzętu i ubioru charakterystycznego dla danej epoki.

Dlaczego warto wziąć udział w Vivat Vasa?

Poznaj historię Bitwy pod Gniewem poprzez rekonstruktorów, ich mundury, przedmioty historyczne i sceny batalistyczne, które wyglądają jak żywcem wyjęte z 1626 roku.

Program Vivat Vasa

Zobacz w akcji kilkuset rekonstruktorów wcielających się w wojska Polski i Szwecji. Dowiedz się więcej o życiu w XVII wiecznej Polsce, dyskutuj o technikach wojskowych, wędruj przez obozowiska i rozmawiaj z żołnierzami.

CZYTAJ WIĘCEJ