W te wakacje dzieci z miasta i gminy Gniew z pewnością nie będą się nudzić. W gminie przygotowano szereg różnorakich atrakcji. Już teraz można zapisywać się na warsztaty, jakich jeszcze nie było. „Wakacje z historią” to wyjątkowy cykl zajęć skierowanych do dzieci i młodzieży w wieku 7 – 15 lat. Oprócz tradycyjnych animacji i zajęć rekreacyjnych, uczestnicy będą mogli poznać tajniki sztuk i rzemiosł, które mają swoje korzenie przed wiekami.

27 lipca odbędą się pierwsze wakacyjne zajęcia historyczne, będące częścią projektu Gminnego Ośrodka Kultury w Gniewie pt. „Wakacje z historią” w ramach Programu Patriotyzm Jutra realizowanego przez Muzeum Historii Polski ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Cykl dziesięciu spotkań z historią wprowadzi uczestników w klimat dawnych stuleci, aby mogli w pełni uczestniczyć w niezwykłej atmosferze Festiwalu Historycznego Vivat Vasa. Dzięki nauce poprzez praktykę młodzi gniewianie lepiej zrozumieją historyczne realia Bitwy Dwóch Wazów, która rokrocznie jest rekonstruowana przez odtwórców z całego świata.

Podczas wakacyjnych zajęć organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Gniewie uczestnicy będą mogli poznać tajniki sztuk i rzemiosł, które mają długie i bogate dzieje. Obecnie wiele z nich jest osnutych tajemnicą, którą zgłębić mogą jedynie ci, którzy podejmą praktyki u mistrzów danego fachu.

– Mamy nadzieję, że dzięki praktycznym zajęciom gniewska młodzież dostrzeże, że polska historia może być cennym źródłem wartości i wiedzy, które inspirują do działań twórczych – mówi Anna Czyżewska, dyrektor GOK Gniew. – Chcemy rozbudzić w najmłodszych mieszkańcach zamiłowanie do historii i zaangażować ich w Festiwal Historyczny Vivat Vasa, by lepiej mogli zrozumieć dzieje Polski, naszego regionu i miasta oraz poczuć, że są spadkobiercami tego bogatego dorobku kulturalnego.

W ramach projektu „Wakacje z historią” odbędzie się dziesięć spotkań, w trakcie których dzieci i młodzież z gminy Gniew nabędą wiedzę i umiejętności z zakresu dawnych sztuk i rzemiosł. Pierwsze czterogodzinne zajęcia rozpoczną się w poniedziałek 27.07 o godzinie 10:00 – uczestnicy spróbują swoich sił w lepieniu glinianych naczyń w warsztacie garncarskim. W następnych dniach czekają ich prace stolarskie, ćwiczenia wokalne, nauka fotografii historycznej w plenerze, praktyki krawieckie, pokazy szermiercze, nauka tańca dworskiego, kaligrafii i gry na rogu oraz praktyka w warsztacie kowalskim. Zajęcia będą realizowane z zachowaniem wszelkich zaleceń GIS.

Są jeszcze wolne miejsca! Aby wziąć udział w zajęciach, zgłoś się osobiście w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury w Gniewie przy pl. Grunwaldzkim 45, zadzwoń pod nr 507-125-558 lub wyślij maila na adres biuro@gok.gniew.pl. Do uczestnictwa zapraszamy dzieci i młodzież z miasta i gminy Gniew.

Organizatorem zajęć jest Gminny Ośrodek Kultury w Gniewie we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Gniew.
Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Plakat Wakacje z historią