To był wyjątkowy weekend z masą atrakcji. Mieszkańcy i turyści przebywający w Gniewie w dniach 11 – 13 sierpnia byli świadkami niesamowitych szarż husarii, intensywnego ostrzału muszkietów i artylerii oraz zaciętych starć piechoty, a także wyjątkowego widowiska historyczno-batalistycznego „Bitwa pod Gniewem 1626”.

Przez cały weekend ulice Gniewu tętniły życiem, obyczajami i wojskowością. Wszyscy przebywający w Gniewie, mieszkańcy, kowale, wystawcy, muzycy folkowi, turyści w tych dniach przenieśli się w czasie do XVII-wiecznej rzeczywistości. Przemierzając całe miasto, w każdym zakamarku można było poczuć ducha historii.

Okoliczni kowale zaprezentowali swój kunszt podczas V Pokazu Sztuki Kowalskiej i Płatnerskiej pamięci Marcina „Gasa” Manikowskiego. Toczyły się musztry i egzercunki piechoty, urozmaicone koncertami, tańcami i rzemieślniczymi warsztatami.

Głównym wydarzeniem podczas XXII Festiwalu Historycznego VIVAT VASA! było widowisko historyczno-batalistyczne „Bitwa pod Gniewem 1626”, która rozegrała się w sobotę 12 sierpnia w godzinach wieczornych. W bitwie udział wzięły grupy rekonstrukcji historycznej z Polski i zagranicy. Do walki stanęła piechota szwedzka i polska oraz chorągwie husarskie, i szwedzka rajtaria. Huk armat, kłęby dymu, okrzyki bitewne i stukot kopyt zapewniły niezapomniany klimat bitewny oraz wielkie widowisko dla całych rodzin. Strategicznym punktem obserwacyjnym stało się Wzgórze Zamkowe, skąd widzowie mieli rozciągający się widok na wszystkich biorących udział w bitwie husarzy i rajtarów, tworzących niezwykle klimatyczną atmosferę. Wyjątkowym zakończeniem inscenizacji była uroczysta parada z pochodniami po gniewskich uliczkach na czele z husarzem Cezarym Zawadzińskim oraz Burmistrzem Miasta i Gminy Gniew Maciejem Czarneckim.

Na Rynku w Gniewie przez całe dwa dni trwały niezapomniane atrakcje. Odbył się kolejny Jarmark Rzemiosł Dawnych. W klimatycznych kramach można było zapatrzyć się w dawne rękodzieło, lecznicze kremy czy nawet w stroje z dawnych lat. Nie zabrakło także biesiadowania z muzyką inspirowaną historią. Gniewskie arkady wypełnione zostały dawnymi rzemieślnikami. Można było podziwiać pracę m. in. drukarza, świecownika czy tkaczki.

W sobotę odbyło się również wręczenie nagród w konkursie Vivat Vasa. Konkurs został zorganizowany we współpracy z Hotelem Zamek Gniew. Główną nagrodą była obiadokolacja w restauracji Hotelu Zamek Gniew oraz unikatowy hełm rycerski.

W niedzielę, po raz pierwszy, odbył się Turniej Szachowy o Puchar Zygmunta III Wazy. Niezwykły puchar, wykuty przez kowala Pana Kazimierza Manikowskiego, zdobył Arkadiusz Dworakowski. Tuż za nim uplasowali się Robert Bieluszewski oraz Łukasz Kirszenstein. Najlepszym juniorem okazał się Wojciech Brudzyński.

Organizatorzy przesyłają serdeczne podziękowania sponsorom oraz wszystkim zaangażowanym w pomoc przy festiwalu. Już teraz zapraszamy na przyszłoroczną edycję tego wspaniałego wydarzenia.

VIVAT VASA! VIVAT GNIEW!

Mecenasem wydarzenia była Grupa Azoty.

Partnerem Wydarzenia był Totalizator Sportowy właściciel marki Lotto.

Sponsorem wydarzenia był Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Fot. Henryk Rigwalski